Tieto pomáhá ostravským seniorům. Díky cestovatelským přednáškám je udržuje v kondici

Ostrava, 14. srpna 2017 – Život důchodců, kulturní zvyky, počasí i aktuální politická situace v dalekých zemích. To jsou jedny z mnoha témat, která zajímají seniory na Ostravsku. Přesvědčili se o tom zaměstnanci Tieto Czech během pravidelných cestovatelských přednášek v seniorských domech.

Začali jsme v Domově pro seniory Kamenec, kde každý měsíc přibližně třem desítkám posluchačů představujeme světové destinace. Jedná se o země, které naši zaměstnanci navštívili v rámci svých služebních cest, tedy nejčastěji Finsko, Švédsko, Norsko, Dánsko a Indie. Cestovatelské prezentace ale seniory zavedly už i na Srí Lanku, Nový Zéland, do Maroka nebo USA,“ říká komunikační specialistka společnosti Tieto Czech Zuzana Mánková.

Naposledy jsme u nás měli prezentaci o Filipínách, kterou osvěžila přítomnost dvou Filipínek, které se do Ostravy provdaly. Navíc s sebou měli i dvouletou filipínskou holčičku, která lidi o několik generací starší upřímně pobavila,“ usmívá se Blanka Janošková z Domova pro seniory Kamenec. Obyvatelé seniorských domů často zajímají především oblasti, které jsou jim blízké – tedy jak se v dalekých zemích žije důchodcům, jaká je výše důchodů, úroveň seniorských domů nebo nemocniční péče. V hledáčku zájmu je taky počasí, kulturní zvyky nebo aktuální politická situace. 

V současné době Tieto Czech spolupracuje také s léčebnou dlouhodobě nemocných Sanatorium Jih. „Cestovatelské přednášky jsou přesně ty aktivity, které pro naše klienty potřebujeme. Udržují je totiž mentálně v kondici, což je pro kvalitní život starších lidí nesmírně důležité. Jsme rádi, že se najdou dobrovolníci, kteří nám pomáhají tvořit kvalitní program,“ uvádí Filip Horák, spolumajitel Sanatoria Jih. 

V minulosti společnost Tieto Czech v seniorských domech vyučovala také základy IT. Senioři se seznámili s prací na počítači a s internetem. Zabavila je především možnost vyhledávání rozmanitých informací. Každý zjišťoval to, co jej osobně zajímá, třeba novinky v oblasti zahradničení, pletení nebo motorismu. „Oblíbené bylo taky vyhledávání dopravních spojů, třeba do ZOO, kam se senioři chystali na víkendový výlet. Zjišťovali jsme i tipy na pěstování manga nebo výrobu korálkových náramků. Všichni senioři si založili mailové schránky, aby si mohli dopisovat se svými vnoučaty,“ vyjmenovává Zuzana Mánková.

Datum vydání: 
14 Srpen 2017
Share