Tomáš Papaj - TIPS Manager

„NEJVĚTŠÍ ŠKOLOU BYLA PRVNÍ ZAHRANIČNÍ STÁŽ.“

AHOJ TOMÁŠI, VZPOMÍNÁŠ SI JEŠTĚ NA SVOU PRVNÍ PRACOVNÍ POZICI A PRVNÍ PROJEKTY, NA KTERÝCH SES PODÍLEL?

V Tieto jsem začínal jako vývojář řešení pro oblast lesního průmyslu a prvním projektem, na kterém jsem pracoval, byl podnikový informační systém WPS pro pily, který se používá dodnes. V podstatě celý můj profesní život se týká Forest & Paper Industry.

ZMÍNIL JSI, ŽE SES HNED V ZAČÁTCÍCH ZÚČASTNIL ZAHRANIČNÍ STÁŽE. JAK PROBÍHALA? 

Byla to stáž v Tampere v létě roku 2004, takové úvodní zaškolení do mého prvního projektu ve Forest Industry, které probíhalo stylem učení za pochodu. To znamená, že si sbalíš věci, přijedeš na místo, kde nikoho neznáš, dostaneš konkrétní úkol, který musíš za dva týdny doručit zákazníkovi, a pak další a další. Nejlepší škola vůbec. Mimo to mě zaujalo, že i uklízečka ve Finsku převálcuje svou angličtinou absolventa vysoké školy v Ostravě. Finský vzdělávací systém má můj respekt.

JAK SE DLE TVÉHO NÁZORU ZA 10 LET ZMĚNILA SPOLEČNOST TIETO? KDYŽ SROVNÁŠ TIETO V ROCE 2004 A DNES, V ČEM ZÁSADNÍM SE V TVÝCH OČÍCH LIŠÍ?

Je nás přeci jenom trochu více, bezmála o dva tisíce lidí více než před deseti lety. Společnost si prošla a stále prochází určitým vývojem. Já osobně vnímám velmi pozitivně období posledních dvou let, kdy je vidět i obrovský posun možností se více a jednodušeji podílet na průběhu věcí příštích. Pevně doufám, že tuto příležitost nepromarníme.

KDYBYS MĚL ZMÍNIT JEDNU VĚC, KTERÁ SE TI POVEDLA, A JEDNU, KTERÁ NE, CO BY TO BYLO A PROČ? 

Mě nejvíc fascinuje, že můžu pracovat s chytrými lidmi, kteří umí říci svůj názor a s respektem k ostatním ho vysvětlit a prosadit. A co se nepovedlo? Mně se nepovedlo věcí… Ale moje krédo je chyby neopakovat.

VZHLEDEM K TOMU, ŽE JSI ZDE OPRAVDU DLOUHO, ZKUSIL BYS NA ZÁ-KLADĚ SVÉ ZKUŠENOSTI ODHADNOUT, JAK BUDE TIETO CZECH VYPADAT ZA DALŠÍCH DESET LET?

Tieto Czech se promění z „kamenné firmy“ v komunitu, která bude semknutější a bude více spolupracovat. Bude nás méně, ale budeme produkovat větší přidanou hodnotu než v současném počtu, a to i díky novým technologickým a automatizovaným řešením. Také se posuneme ve vnímání toho, jak jsme schopni věci sami ovlivňovat.

Tomáš Papaj

Share